Belge No: 7739 - Türkiye'nin Tatil Merkezi Binlerce Yurt İçi ve Yurt Dışı Tatil Rotası Seni Bekliyor!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Rezervasyon Rezervasyonları Gör

Rezervasyon yapmaya hazır bir otel veya tur bilgisi bulunmamaktadır.

Büyükada Fayton Turları - Bir Ada Klasiği Büyükada Fayton Gezisi

Adanın Sırlarını Büyükada Fayton Gezisi ile Keşfetmek

Fayton turları Büyükada ve diğer prens adaları söz konusu olduğunda hiç kuşkusuz en favori aktivitelerden biriydi. Eğer Büyükada'ya gitmişseniz adayı bir kereliğine bile olsa baştan aşağı turlamanız gerekir. Geçmişte bunu yapabileceğiniz iki seçenek vardı. Büyükada fayton turları ya da bisiklet kiralama.

Biz bu yazımızda bisiklet kiralamayı bir kenara bırakarak sizlere Büyükada fayton turu ve Adalar'ın fayton geleneği hakkında bilgi vereceğiz. Her ne kadar İstanbul Belediyesi'nin aldığı kararla geleneksel Büyükada fayton turları artık kaldırılmış olsa da fayton gezisi yerine neleri koyabileceğinize de göz atacağız.

Büyükada Fayton Turu ile Adanın Tamamını Görme İmkanı

Büyükada fayton turları iki farklı rotayla adanın yeni ziyaretçilerine adayı tanıtma imkanı sunuyordu. 1 saatlik bir yolculuk anlamına gelen 12 km'lik kısa turun dışında 1 buçuk ve zaman zaman 2 saate kadar varabilen uzun rota ise yaklaşık 14 km'ydi.

Büyükada fayton turu güzergahı ise Çankaya Caddesi, Splendid Palas Hotel, Hotel Calypso, Lunapark Meydanı, Eski Çankaya Oteli, Fabiato Köşkü, Troçki Evi ve Azaryan Köşkü adanın ikonikleşmiş tarihi mekanlarını içine alıyordu.

Fotoğraf Makinenizle Birlikte Eşsiz Kareler Yakalama Şansı

Fayton gezisi Büyükada ve diğer Adalar için hiç kuşkusuz en eski geleneklerden biridir. Birçok fotoğraf tutkunu Büyükada fayton turları ile adayı baştan uca dolaşarak farklı bölgelerini eşsiz karelerle fotoğraf karelerine sığdırmıştır. Nitekim Büyükada'nın da bu açıdan ziyaretçilerine karşı oldukça cömert olduğunu söyleyebiliriz. Her köşesinde ayrı bir güzellik barındıran ada, fotoğraf tutkunları için gerçek bir cevherdir.

Büyükada Fayton Fiyatları

Büyükada'nın güzelliklerini yakından ve yorulmadan görmenize imkan sağlayan Büyükada fayton turları, maliyet açısından da ziyaretçiler için oldukça uygun seçeneklere sahiptir.  Genel olarak vurgulamak gerekir ki Büyükada fayton fiyatları hangi duraklar arasında yolculuk yapacağınız dolayısıyla turun ne kadar uzun süreceğiyle bağlantılıdır.

Bu doğrultuda geçmişte Büyükada fayton fiyatları en kısa mesafede 8 TL kadar düşük bir maliyet anlamına geliyordu. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz küçük tur ve büyük tur söz konusu olduğunda fiyatların 67 TL ile 79 TL arasında değişkenlik gösterdiğini de söyleyelim.

Elektrikli Araçlarla Fayton Gezisi Yapmak Mümkün!

Eğer geleneksel Büyükada fayton gezisi şansını kaybettiğinizi düşünüyor, adanın kayda değer güzelliklerinden mahrum kalacağınız için üzülüyorsanız üzülmenize gerek olmadığını hemen söyleyelim. Büyükada fayton turları İETT'nin sağladığı elektrikli fayton ya da elektrikli araçlarla devam ediyor. Her ne kadar başta elektrikli fayton denmiş olsa da renkli bir otobüs formunda oldukları için sanıyoruz elektrikli araçlar dememiz daha doğru olacak.

Elektrikli otobüslere ek olarak Ada Taksi'nin de Büyükada fayton gezisi için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif olduğunu söyleyelim. Ancak elbette elektrikli araçlara kıyasla Ada Taksi biraz daha maliyetli bir seçenek.

Büyükada fayton turları ile adanın güzelliklerini keşfetmek hala mümkün. Eşsiz bir ada yolculuğu için Ada Taksi'yi ya da elektrikli araçları kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98