Belge No: 7739 - Türkiye'nin Tatil Merkezi Binlerce Yurt İçi ve Yurt Dışı Tatil Rotası Seni Bekliyor!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Rezervasyon Rezervasyonları Gör

Rezervasyon yapmaya hazır bir otel veya tur bilgisi bulunmamaktadır.

Büyükada'da Ne Yenir? - Lezzetleriyle Ünlü Büyükada Yemekleri

Büyükada Yemekleri Lezzetli Olduğu Kadar Sağlıklı Da!

Ziyaretçilerini hiçbir konuda hayal kırıklığına uğratmayan Büyükada, konu Büyükada yemekleri olduğunda da aynı başarısını sürdürüyor. Eşsiz koyların doğal manzarasını izlemek için yemeğinize ara vermek zorunda olmak zaman zaman sizi huzursuz edebilir. Gerçi Büyükada yemek yerleri çoğu zaman müşterilerine muhteşem bir ada manzarası sunabilme konusunda da oldukça başarılı.

Peki Büyükada'da ne yenir? Eğer Büyükada'da ne yenir diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Sizlere ada mutfağının inceliklerinden bahsedecek ve Büyükada'nın hayran bırakan yeme içme kültürüne değineceğiz.

Büyükada Yemekleri Deyince Akla İlk Deniz Ürünleri Gelir!

Bir adanın yemek kültüründen bahsederken önceliği balık ve diğer deniz ürünlerine vermemek haksızlık olur. Elbette Büyükada yemek kültürü de çoğunlukla balık ve deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Nitekim Karadeniz ve Akdeniz'in zengin deniz faunasından yararlanan Marmara Denizi içerisindeki ada, pek çok farklı balık türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Buna bağlı olarak Büyükada yemekleri arasında lüfer, çipura, levrek, kalkan, pisi, lipsoz ve daha birçok balık türünü saymak gerekir.

Organik Sebzelerden Hazırlanan Garnitür ve Mezeler

Büyükada, balıkçılığın yanı sıra meyve ve sebze tarımı açısından da oldukça verimli bir bölgedir. Adanın çarşısında görebileceğiniz meyve ve sebze türlerinin büyük çoğunluğu adada yetiştirilmektedir.

Aynı şekilde Büyükada yemek yerleri de balık ve diğer et ürünlerinin yanına meze ya da garnitür olarak yerleştirdikleri ahtapot salatası, karides salatası, patlıcan salatası, pilaki ve benzeri ürünlerde bu organik sebzeleri kullanmaktadır. Dolayısıyla Büyükada yemekleri denince lezzetle birlikte sağlıklı gıdaların öne çıktığını da vurgulamak gerekir.

Güne Pozitif Başlamak İçin Ada Kahvaltısı

Büyükada'da ne yenir diyenlere verebileceğimiz cevaplardan biri de Büyükada'nın zengin ve doyurucu kahvaltı sofralarıdır. Yukarıda bahsettiğimiz organik meyve ve sebzelerin yanına ada böreği, katmer, bazlama, acılı ezme, kızılcık marmelatı, patates kızartması, kızartılmış ekmek ve elbette taze çay gibi malzemeleri ekleyin. Ada kahvaltısı ile karnınızı doyurmanız kolay olsa da kahvaltının tadına doymanız zor olabilir.

Tatlı Bir Şeyler Almak İstemez Misiniz?

Büyükada yemekleri arasında kahvaltı sofrasından ve akşam yemeğinden bahsettik. Bunların dışında yemek sonrası tatlı kaçamakları yapmak istiyorsanız Büyükada yine sizleri hayal kırıklığına uğratmayacak. İlk olarak adanın tarihi iki dondurmacıya ev sahipliği yaptığını belirtelim. Roma Dondurmacısı ve Prinkipo Dondurmacısı. Açıkçası her ikisinin de lezzetleri birbirine son derece yakın olduğu için ikisini de deneyip kararınızı vermenizi tavsiye ederiz.

Bunun dışında Büyükada yemekleri arasında adaya özgü olan iki tatlı seçeneğiniz daha var. Bunlardan ilki tarçınlı lokma. İskelenin hemen karşısındaki sokakta yer alan meşhur Büyükada lokmacısı, adaya adım attığınız anda sizleri beklemektedir. Eğer daha farklı bir tatlı arıyorsanız ikinci bir seçenek olarak ada kurabiyesi de adanın kendine özgü eşsiz lezzetleri arasındadır.

Büyükada'yı Adım Adım Gezerek Yeni Lezzetler Keşfedebilirsiniz

Büyükada'da yemek kültürü gerçekten son derece zengin ve doyurucudur. Dolayısıyla Büyükada'da ne yenir sorusuna sadece adayı gezerken bile kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Öyle ki bir süre sonra tatilinizin büyük çoğunluğunun yemek yemekle geçtiğini fark etmeniz olasıdır.

Eğer kantarın dozunu kaçırmak istemiyorsanız size tavsiyemiz Büyükada yemekleri üzerine kendi listenizi yapmanızdır. Böylelikle ilk gelişinizde hangi lezzetleri denediğinizi unutmaz, adaya tekrar geldiğinizde daha önce tatmadığınız farklı lezzetlere yönelebilirsiniz.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98